top of page
Keresés

A Helyi Humán Fejlesztések pályázatról

  • Szerző képe: Kiss Károly
    Kiss Károly
  • jan. 4.
  • 3 perc olvasás

Frissítve: jan. 24.

Nagymaros Város Önkormányzata 100 millió forint 100%-os támogatást nyert "A Helyi Humán Fejlesztések TOP_Plusz-3.1.3-23-PT1-2024-00075" pályázatára. Ez az a pályázat, aminek bizonyos elemeivel már a helyi önkormányzati választások előtt is kampányoltak a FIDESZ jelöltjei (kiemelve például a helyben végzett szűrővizsgálatokat). A támogatási szerződést azonban már Petrovics László polgármester írta alá 2024. novemberben. A pályázatot elnyerő konzorcium tagja Nagymaros Város Önkormányzata, a Nagymarosi Német Nemzetiségi Önkormányzat és a Nagymarosi Óvodáért alapítvány. A résztvevő szervezetek képviselőit tekintve így elmondható, hogy mindhárman a jelenlegi képviselő-testület tagjai.


A pályázat elsődleges célja, hogy a település hatékony támogatást tudjon nyújtani a Vármegyei Esélyteremtő Paktumban is meghatározott, valamilyen szempontból hátrányos helyzetű csoportoknak. Ezek a csoportok nem csak a törvényileg meghatározott hátrányos csoportokat jelentik, hanem a társadalom különböző szereplőit aszerint vizsgálják, miként jutnak hozzá alapvető szolgáltatásokhoz (például kultúrához, szűrővizsgálatokhoz), vagy miként kaphatnak támogatást olyan, az életminőségüket érdemben alakítani képes változtatásokhoz, mint a rendszeres mozgás bevezetése vagy a kerékpáros közlekedés mindennapossá tétele.


A nagymarosi pályázati anyagban számos társadalmi csoport érintett, ám a teljes anyag elolvasása után világossá vált számomra, hogy a tervezett program nem szolgálja egyetlen társadalmi csoport helyzetének javulását sem. Ennek több oka is van.


Az első, hogy a pályázat a legtöbb tevékenység megvalósulására csupán a résztvevők létszámát kéri igazolni. Ez lehet, hogy a pályázat teljesítése szempontjából elégséges, azonban nekünk nem szabad, hogy az legyen. Valamennyi pályázati programnak kell, hogy legyen más sikerindikátora, és kellenek a folyamat közbeni visszaigazolások. Például, nem elég, hogy egy ifjúsági korrepetáláson hány gyermek gondviselőjének aláírása szerepel - tudnunk kell, az a korrepetálás milyen eredményeket hoz a gyermek tanulmányaiban.


A másik probléma, hogy a teljes összeg majdnem fele alkalmi rendezvényekre lett betervezve. Könnyen belátható, hogy például a néhányszor megtartott kerékpáros bemutatók nem serkentik a helyiek napi kerékpárhasználatát, de a mozgásos tevékenységekkel tarkított gyereknap sem szolgálja azt a célt, hogy óvodáskorú gyermekeink nagymozgása, szenzomotoros képességei fejlődjenek. A nem tartósan, a pályázati idő két évében, motiváló tényezőkkel és utánkövetéssel megvalósuló programok zöme ablakon kidobott pénz.


A harmadik nagy gond, hogy a tervezett összeg egy tekintélyes része nem a településen élő, valóban rászoruló, hátrányos csoportok felé áramlik. Aránytalan és igazságtalan 13.651.000 Forintot elkölteni a kerékpározás alkalmi népszerűsítésére, miközben mélyszegénységben élő és roma fiatalok tanórán kívüli fejlesztésére (100+ fő) ennek az ötöde, 2.400.000 Ft jut. Mindez csupán havi 2 alkalomra elég, ami természetesen kevés is ahhoz, hogy egy gyermeket bármely tantárgyból valóban fejleszteni lehessen. Ez csak egyetlen példa. Említeni lehetne az általában jól szituált fiatal párok támogatását több, mint 6.000.000 Forintért, vagy épp a sváb rendezvények támogatását 13.000.000 Forintért.


Mindeközben, komplett társadalmi csoportok egyszerűen kimaradnak a támogatottak köréből - és vélhetően utólag sem lehetnek kedvezményezettjei a pályázatnak. Egyetlen szó sem esik hajléktalanjainkról, a szenvedélybetegekről, több interszekcionális csoportról vagy épp a külterületi lakosokról az alapszolgáltatásokhoz való hozzáférés tekintetében. Kimaradnak komplett feladatok is, amik valóban a saját polgáraink javát szolgálták volna. Ilyen például a tartós életmódváltást támogató programok, a komplex gyermeki részképesség fejlesztések, a védtelen közlekedők támogatása, a közügyek átláthatóságának és hozzáférésének javítása, vagy a kultúrához való hozzáférés és a könyvtárhasználat támogatása.


A képviselő-testületnek szándékában áll a pályázat tartalmán módosítani. Mivel ez egy beadott és megnyert pályázat, erre jóval szűkebb a mozgásterünk, mint annak idején a tervezési szakaszban volt. A módosítások támogatásaként egy ötoldalas dokumentumot osztottam meg a testülettel, amiben a fent említett problémákra, valamint a pályázati pénzek elosztásának visszásságaira is tettem javaslatokat, észrevételeket.


Képviselőként álláspontom az, hogy a pályázat a jelenlegi tartalmával morálisan és a közjó szempontjából is vállalhatatlan. Véleményem szerint, a most érvényes tartalom megvalósulásához képest még az is jobb, ha Nagymaros lemond az elnyert összegről.


A továbbiakban csak akkor tudom szavazatommal támogatni a pályázat megvalósulását, ha annak tartalmában, hasznosságában érdemi változások lesznek, a transzparenciára tett általános ígéretét betartja a testület.


Nagymaros, 2025.01.04.


Kiss Károly

 
 
 

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page